piątek, 7 września 2018

Reklamy o tematyce - pomoc społeczne



Poniżej zostały omówione reklamy dotyczące pomocy społecznej.
Tematyka
Nazwa
kampanii
Hasło reklamowe
Czas
trwania
kampanii
Czas
trwania
reklamy
(minuty)
Pomoc
społeczna
Nie uciekaj
Nie uciekaj. Ucieczka to nie rozwiązanie
21.05.11­
15.09.11
0.29
ECCO
Walcathon
Każdy krok odwraca los
01.08.11­
10.09.11
1.09
Do przerwy 0:3
Tysiące                 rodzin
przegrywa. Pomóż im zwyciężyć w drugiej połowie życia
19.11.11­
11.12.11
0.34
Budzimy         do
życia
Śpieszmy się. Dzieci czekają
30.11.11­
30.11.12
0.29
Tabela 10. Reklamy o tematyce - pomoc społeczne
Źródło: Badania własne (luty 2012)

W 2011 roku pojawiły się cztery kampanie społeczne dotyczące pomocy społecznej. Pierwsza z nich pojawiła się 21 maja, natomiast ostatnia ukazała się 30 listopada. Głównym zadaniem tych kampanii byłą pomoc osobom i rodzinom w radzeniu sobie w trudnych sytuacjach życiowych, jakich nie mogą one same pokonać przy wykorzystaniu swoich możliwości, uprawnień i własnych środków. A także uwrażliwienie otoczenia na problemy społeczne. Średni czas emisji reklamy to 50 sekund. Nadawcami powyższych reklam były: Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, ECCO Poland, Stowarzyszenie Wiosna, Fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo”.
Ilustracja 7. Kampania społeczna „Do przerwy 3:0”


Przykładem kampanii - pomoc społeczna jest „Do przerwy 3:0”.
W analizowanych reklamach głównym celem było nakłanianie do pomocy innym, informowanie oraz przypominanie, że każdy z nas może pomóc potrzebującym. W dwóch reklam hasło umiejscowione było na pierwszym planie, w jednej na drugim, i jednej nie dotyczyło. Zastosowano regułę równowagi. We wszystkich reklamach dominował kolor biały hasła reklamowego, na przykład w kampanii „Do przerwy 0:3” hasło nawiązywało do słynnego finałowego meczu Ligi Mistrzów między AC Milan i FC Liverpool. Drużyna Liverpoolu, w której na bramce stał Jerzy Dudek, przegrywała do przerwy 0:3. Zawodnikom udało się jednak przełamać złą passę i zwyciężyć z drugiej połowie. Mecz przeszedł do historii jako jedna z najefektowniejszych wygranych i symbol przezwyciężenia pozornie beznadziejnej sytuacji.
Czcionka była najczęściej pogrubiona i czcionka w ramce. Tekst jednak nie zajmował mniej niż połowę ekranu. Przekaz kierowany był bezpośrednio do widza. Występujący aktorzy kierowali swoje zdania w trybie rozkazującym oraz oznajmującym. Najczęściej były to zdania złożone. We wszystkich reklamach pojawiła się muzyka, stworzona na potrzeby tych reklam. Przeważała muzyka dynamiczna oraz spokojna. Komunikacja słowna w normalnym tempie. W powyższych reklamach dominowała kolorystyka czerwona.
Aktorami występującymi były znane osoby, w kampanii „Nie uciekaj” - Lidia Kopania, „ECCO Walcathon” - Dorota Wellman, Rafał Bryndal oraz Tomasz Karolak, „Do przerwy 0:3” - Jerzy Dudek, „Budzimy do życia” - Ewa Błaszczyk. Oprócz znanych osób w kampaniach tych wzięli udział również zwyczajni ludzie. Wiek uczestników reklamy był zróżnicowany, choć przeważały reklamy, w których występowała młodzież i osoby dorosłe. Jak na przykład w kampanii „Do przerwy 0:3”, gdzie oprócz Jerzego Dudka występowały dzieci i młodzież. Grupą docelową były zarówno kobiety jak i mężczyźni, ponieważ każdy może wybrać jedną z rodzin i specjalnie dla jej członków przygotować paczkę na Boże Narodzenie. Można ją zrobić wspólnie z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi z pracy. Dominował w nich przekaz werbalny jak i niewerbalny, a kompozycją dominującą był jaskrawy kolor, np. w kampanii „ECCO Walkathon”, w której jaskrawy kolor miał zachęcić do wspólnego spaceru na rzecz charytatywną. Z zastosowanych technik pojawiła się sugestia nakazowa, miękka oraz autorytetu, a techniką usprawniającą przekaz i zalecenia socjologiczne - technika najsilniejszego bodźca, reklama przypominająca i reklama towarzysząca. Można było zauważyć oddziaływanie na negatywne emocje przede wszystkim strach, smutek i wstyd, przykładem może być kampania „Nie uciekaj” oraz emocje pozytywne: radość, szczęście, miłość, dziecięcość w np. kampanii „Budzimy do życia”, której celem jest zgromadzenie środków na dokończenie budowy wzorcowej kliniki „Budzik” przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.