sobota, 19 czerwca 2021

Promocja turystyczna miasta

z pracy doktorskiej

Promocja turystyczna miasta realizowana jest przez[1]: dystrybucję materiałów informacyjno- reklamowych (do Polskich Ośrodków Informacji Turystycznej, Gdańskiej Izby Turystyki, Polskiej Agencji Promocji Turystyki i wydawnictw takich jak: „Meteor”, „Polish Market” i in.); współorganizację z Urzędem Miasta Sopotu ekspozycji na targach turystycznych i współpracę z Urzędem Miasta Sopotu w zakresie przygotowania materiałów promocyjno-informacyjnych o mieście (np. foldery wydane z okazji stulecia miasta ze specjalnie przygotowanym logo).

Stowarzyszenie Turystyczne Sopot założyło i zajmuje się prowadzeniem całorocznego Centrum Informacji Turystycznej. Dotychczas Sopot, który jest miastem typowo turystycznym i na rozwoju turystyki bazuje, takiej informacji nie posiadał. Jednakże Sopockie Centrum Informacji Turystycznej nie mogłoby funkcjonować bez wsparcia finansowego władz samorządowych Sopotu. CIT czynne jest od poniedziałku do piątku, natomiast w sezonie letnim (od czerwca do sierpnia) działa również w soboty i niedziele, ze względu na zmożony ruch turystów. Sopockie Centrum Informacji Turystycznej zajmuje się[2]: prowadzeniem i aktualizowaniem turystycznej bazy danych; gromadzeniem i aktualizowaniem informacji o bazie gastronomicznej i usługowej Sopotu; aktualizacją danych o Sopocie w ogólnopolskich informatorach turystycznych (Meteor, Pascal); prowadzeniem banku wolnych miejsc noclegowych w Sopocie; rezerwacją miejsc noclegowych w Sopocie i na Półwyspie Helskim; organizacją pobytów dla wieloosobowych grup (noclegi, posiłki, atrakcje); udzielaniem informacji na temat bazy noclegowej regionu i całej Polski oraz o wszelkich imprezach mających miejsce w Sopocie; sprzedażą planów miast, przewodników, albumów, widokówek i pamiątek; udzielaniem informacji z zakresu kursowania PKP i PKS (komputerowy rozkład jazdy) oraz współpracą z punktami informacji turystycznej w regionie gdańskim i całej Polsce.

W trakcie przygotowania pozostaje internetowe centrum informacji turystycznej.

Realizacja celów Stowarzyszenia Turystycznego Sopot odbywa się także poprzez współpracę z innymi instytucjami zainteresowanymi rozwojem regionu poprzez turystykę (Urząd Marszałkowski woj. Pomorskiego, Polska Agencja Promocji Turystyki o/Gdańsk, Stowarzyszenie Turystyczne „Pomorze”, Stowarzyszenie „Turystyczne Kaszuby”, Stowarzyszenie Turystyczne „Kociewie”, Turystyczne Stowarzyszenie Gmin Kociewsko - Borowiackich „Bór”).

Stowarzyszenie Turystyczne Sopot zostało w dniu 8 lipca 2003 członkiem założycielem Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej[3]. Natomiast w dniu 17 września 2003 roku przekształciło się w Lokalną Organizację Turystyczną na podstawie decyzji Sądu Rejonowego w Gdańsku[4]. Formuła Stowarzyszenia jest sugerowaną przez ekspertów i prawników formą prawną dla tworzenia LOT, gdyż zapewnia równoprawny udział wszystkich członków, nie komercyjny charakter działalności, możliwość ubiegania się o dotacje i środki z programów i funduszy UE[5]. 

We współpracy z Pomorską Organizacją Turystyczną sopocki LOT uzyskuje większy dostęp do środków pomocowych UE i większą gwarancję ich pozyskania. Tym samym aktualny model organizacyjny turystyki w Sopocie oparty o współpracę podmiotów administracji publicznej, biznesu oraz organizacji społecznych ma szansę sprostać zadaniu aktywizacji ruchu turystycznego i zwiększenia dochodów poprzez turystykę w wyniku lepszego wykorzystania walorów turystycznych i infrastruktury. Stowarzyszenie Turystyczne Sopot - Lokalna Organizacja Turystyczna powinna skoncentrować swoje działania na kształtowaniu i promocji sopockich, markowych produktów turystycznych, których kreowanie zgodne będzie z obszarami markowych produktów polskiej turystyki oraz zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju.

Analiza zadań poszczególnych podmiotów turystycznych pozwala na stwierdzenie, że są to podmioty niejednakowo traktowane w sensie prawnym, a bardzo często ich kompetencje nachodzą na siebie, niejasność sformułowań powoduje także pomieszanie kompetencji kontrolnych z wykonawczymi. Wymagać to będzie wprowadzenia większej przejrzystości w działaniach poszczególnych podmiotów.

Oczywiście na koniec warto podkreślić także istotną rolę innych podmiotów takich, jak usługodawcy z branży turystycznej, organizacje społeczne czy ogromną rolę mieszkańców i ich wpływ na kształtowanie sopockiego produktu turystycznego. Jednak najistotniejsza wydaje się współpraca wszystkich podmiotów, której do 1997 roku w Sopocie brakowało. Jest szansa, że współpraca dosięgnie także Trójmiasta jako całości i będzie to szansa na oferowanie wspólnego, zintegrowanego produktu tego rozpoznawalnego, jak dotąd, tylko w Polsce, połączenia trzech miast.

Kolejny rozdział empiryczny niniejszej pracy będzie dotyczył analizy produktu turystycznego Sopotu w oparciu o potrzeby odwiedzających i mieszkańców.

---

[1] www.pot.gov.pl z dnia 24.02.2004 r.

Materiały Urzędu Miasta Sopot, maj 2002 rok. Tamże.

www.pot.gov.pl z dnia 24.02.2004 r.

www.sopot.pl z dnia 20. 03. 2004 r.

Zasady współpracy między POT, ROT i LOT. Projekt, Polska Organizacja Turystyczna, Dyrekcja Współpracy Regionalnej, Warszawa 9 maja 2001, s. 4.

wtorek, 12 stycznia 2021

Reklama internetowa

podrozdział pracy dyplomowej

 
Najwcześniejsze narzędzie komunikowania się ludzi to technika multimedialna. Zamieszczając reklamę na stronach internetowych www mamy możliwość dotarcia do bardzo dużej grupy odbiorców. W dzisiejszych czasach Internet jest tak powszechny, że jest dostępny w pracy, w domach, szkołach, a także w punktach informacji.
 
Wyszukiwanie informacji za pomocą klawiszy lub myszki jest prostsze i wygodniejsze niż wertowanie katalogów. Zamieszczając reklamę w Internecie mamy możliwość zaprezentowania usług i produktów firmy w sposób bardzo czytelny, ciekawy graficznie, a także za pomocą dźwięku.

Do zalet reklamy internetowej zaliczyć można:
¨ łączenie aspektu wizualnego z werbalnym (przewaga nad tradycyjnym katalogiem),
¨ nieograniczona możliwość dotarcia do informacji,
¨ ogólnodostępny na całym świecie,
¨ reklama dostępna 24h na dobrą,
¨ ciekawa szata graficzna,
¨ umieszczenie dużo informacji na temat produktu lub usług,
¨ punkty obsługi i sprzedaży,
¨ dokładne dane na temat adresów siedzib oraz punktów informacyjnych,

Zauważyć można również oprócz zalet także wady:
¨ wysokie zagęszczenie reklam,
¨ niemożność dotknięcia ani przymierzenia produktów,
¨ brak zaangażowanie emocjonalnego,
¨ trudność wychwycenia reklamy przez konsumenta (zbyt duża liczba reklam),
¨ konieczność wykupienia strony,

Internet nie jest odpowiednim medium dla każdego produktu, a jego oddziaływanie na odbiorców jest specyficzne. Większość użytkowników internetu interesuje się nowoczesną technologia, najlepiej więc reklamować w internecie produkty tej technologii. Tylko 14% reklamy internetowej dotyczy innych produktów, a 10% z tego dotyczy samochodów, podróży i usług finansowych (generujących zwykle największe dochody w innych mediach).
 
Internet jako medium marketingowe (a więc oferujące zakupy) może nie spełniać pokładanych w nim nadziei, tym bardziej że po początkowym zachłyśnięciu się sklepami internetowymi, przestały odnosić one takie sukcesy, jakie im prorokowano. Jakość usług sklepów internetowych także przedstawia czasami wiele do życzenia. Nie ulega jednak wątpliwości, że internet jako medium reklamowe rozwija się bardzo dynamicznie.


Do najczęściej spotykanych form promocji i reklamy w sieci możemy zaliczyć[1]:
¨ bannery reklamowe – są to wydzielone na stronach fragmenty. Właściciel danej strony może ją wynająć firmom, które chcą zareklamować swój produkt lub usługę.
¨ Spółdzielnie bannerów wzajemnych – działają na zasadzie udostępnianiu części swojej strony na czyjąś reklamę w zamian za umieszczenie swojej reklamy na obcej stronie.
¨ Inteligentne bannery – pozwalają one na przechowywanie danych o liczbie klientów, którzy obejrzeli dany banner reklamowy, informacje o miejscu, z którego pochodzi oglądający. W połączeniu z monitorowaniem zachowania klienta na stronach firmy pozwala to na stworzenie w miarę kompletnego portretu osoby odwiedzającej witrynę firmy.
¨ Strony www – poza informacją reklamową firmy oferują porady przy wyborze swoich produktów, pełne możliwości zakupów w sieci, łączenie z płaceniem, oraz wsparcie i serwis po zakupie.
¨ Elastyczne strony www – użytkownik takiej strony jest rozpoznawany i prowadzony do interesującej go części oferty i otaczany najskuteczniejszymi reklamami.
¨ E-mail – reklamy przesyłane są na skrzynki internetowe. Jest to forma rzadko stosowana, ponieważ nie jest powszechnie akceptowana.
¨ Darmowe usługi – najczęściej oferowane są darmowe konta e-mailowe, rzadziej darmowe serwery www, ale ich użytkownicy zobowiązani są do pozostawienia części miejsca na swoich stronach do dyspozycji gospodarza witryny.
¨ Kanały informacyjne – w ramach stron www wprowadzono elementy, pozwalające na komunikowanie się użytkownika z programami nadzorującymi strony znajdujące się w Internecie. Pierwszym zastosowaniem było wyszukiwanie odpowiednich stron według podawanych przez użytkownika słów kluczowych. Możliwe stało się wysyłanie do użytkownika interesujących go stron www w formie specjalnego biuletynu. Są one sieciowym odpowiednikiem prenumeraty gazet.
¨ Elektroniczne gadżety reklamowe – są to np. elektroniczne karki pocztowe, wysyłane w prezencie od firmy dla odwiedzających strony www gości.

---

[1] Wojciech Budzyński, 1999. Reklama techniki skutecznej perswazji, POLTEX, Warszawa, s. 111